
BEZRUČOVA CHATA NA LYSÉ HOŘE
Jak rostla naše chata na Lysé hoře
časopis BEZKYDY-JESENÍKY, roč. IX, Číslo 4 - 1935
Ing. Jan Rozsypal
Napsat historii chaty KČST na Lysé hoře není snadný úkol, přesto, že jsem byl jako jednatel stavební komise, jež stavbu řídila, účasten z velké části všech jednání, týkajících se jejího uskutečnění. Stavbu jsme vlastně teprve dokončili a tak máme ještě příliš malý odstup od všeho toho dění. Z nejrůznějších důvodů nelze prozatím uváděti v tomto článku ani osoby, ani podniky, které se o stavbu zasloužily, a tak již odpadá velká část závažných dějů. Z týchž příčin nelze také kritisovat neočekávané mnohdy nedorozumění pro naší dobrou věc, se kterými jsme se setkávali na mnoha stránkách.
Myšlenka postavit chatu KČST na nejvyšší hoře Moravskoslezských Beskyd jest jistě tak stará jako Klub čs. turistů na Ostravsku. Prvním krokem k její realisaci lze nazvati jednání odboru KČST v Moravské Ostravě o koupi pozemku na vrcholu Lysé v r. 1926, na západ od chaty Beskidenvereinu, jež se později setkalo se zdarem. Změny ve vedení odboru Moravská Ostrava a župy Pobezkydské, provedené začátkem roku 1932, urychlily vývoj. Několik jedinců začalo v té době projevovat zvýšený zájem o Lysou horu a tento zájem našel ve výborové schůzi odboru dne 2. září 1932 nejlepší půdu a odezvu. Již v další schůzi upsali členové výboru Kč 14 500,- na stavbu chaty a zvolena komise, jíž svěřeny přípravné práce. Tato komise konala ustavující schůzi dne 16. září 1932 a na ní bylo jednáno o stavebním místě, rozsahu chaty, o vypracování projektu a otázkách finančních. Zároveň byla již podána důležitá zpráva o možnosti a nutnosti zabezpečení pramenů pro zásobení chaty vodou. Pro umístění chaty padly dva návrhy - jeden se přimlouval za stavbu na vrcholu, druhý na mýtině pod Gigulou, na kótě asi ve výši 1200 m. Z důvodů prestižních i obchodních rozhodnuto postaviti chatu na vrcholu přesto, že místo pod Gigulou mělo určité výhody stavební. Rozsah chaty byl myšlen původně asi dvojnásobný dnešní budovy.
Finanční otázce věnovala komise hned od počátku největší péči. Byly propracovány plány na úhradu stavby, na opatřování darů a půjček, i na jejich úmor. Poznalo se, že bez podpory nejširší veřejnosti nebude stavba v době těžké hospodářské krise proveditelná. A na tom byl vybudován další postup. Zatím byla již řešena otázka vodního práva na blízké prameny pod vrcholem Lysé, poněvadž by si jinak byla stavba vyžádala mnohem větších nákladů.
Ve schůzi výboru Pobezkydské župy dne 24. září 1932 na Ondřejníku bylo poprvé jednáno o této chatě a uvažováno o tom, aby ji provedla župa, poněvadž tak mohl býti o ni vzbuzen zájem v širší veřejnosti v celé veliké oblasti župy. Tento podnět byl projednán ve všech odborech, které s ním vyslovily souhlas. Ve schůzi dne 25. října byl komisi předložen první předběžný projekt na stavbu chaty firmou V. Nekvasil, jehož pak použito k rozvíření propagace. Komise pak připravila námět a první finanční plán, který připravila župnímu výboru dne 11. prosince 1932 v Místku. V této schůzi pak zásadně schváleno, že stavbu povede župa, s čímž projevil ostravský odbor plně souhlas, aby umožnil rychlejší realizaci, poněvadž sám již měl dvě chaty, na nich vázly dosti tíživé závazky z minulých let. Stavební komise pak rozšířena o zástupce odborů a konala ustavující schůzi dne 12. ledna 1933. Pak ihned rozvířila sběrací akci a projednala detaily stavby. Zatím předložily odboru tuto věc ke schválení na svých valných hromadách, poněvadž nový finanční plán předpokládal peněžní pomoc všech odborů. Akce proběhla hladce a všechny odbory návrh spontánně přijaly. Ve schůzi výboru Pobezkydské župy dne 24. září 1932 na Ondřejníku bylo poprvé jednáno o této chatě a uvažováno o tom, aby ji provedla župa, poněvadž tak mohl býti o ni vzbuzen zájem v širší veřejnosti v celé veliké oblasti župy. Tento podnět byl projednán ve všech odborech, které s ním vyslovily souhlas. Ve schůzi dne 25. října byl komisi předložen první předběžný projekt na stavbu chaty firmou V. Nekvasil, jehož pak použito k rozvíření propagace. Komise pak připravila námět a první finanční plán, který připravila župnímu výboru dne 11. prosince 1932 v Místku. V této schůzi pak zásadně schváleno, že stavbu povede župa, s čímž projevil ostravský odbor plně souhlas, aby umožnil rychlejší realizaci, poněvadž sám již měl dvě chaty, na nich vázly dosti tíživé závazky z minulých let. Stavební komise pak rozšířena o zástupce odborů a konala ustavující schůzi dne 12. ledna 1933. Pak ihned rozvířila sběrací akci a projednala detaily stavby. Zatím předložily odboru tuto věc ke schválení na svých valných hromadách, poněvadž nový finanční plán předpokládal peněžní pomoc všech odborů. Akce proběhla hladce a všechny odbory návrh spontánně přijaly.
V březnu 1933 byla vypsána soutěž na projekt, které se zúčastnilo pět architektů. Počátkem dubna byly předložené návrhy přezkoumány a Ing. Fr. Knoblochovi zadáno vypracování detailního projektu. Zároveň jednáno o stavbě vodovodu a elektrického vedení.
Do těchto přípravných prací padlo usnesení župního výboru ze dne 21. května 1933, aby bylo započetí stavby odloženo na neurčito, poněvadž výsledky sběrací akce neposkytovaly záruku, že bude dodržen finanční plán. Komise se však nedala zastrašiti a usnesla se již ve schůzi dne 26. května po novém objasnění nutnosti stavby, že bude pracovati dále ještě s větším úsilím a projednala zmenšení projektu tak, aby odpovídal pohotovým prostředkům. Zároveň schválila zakoupení vhodnějšího pozemku na opačné straně vrcholku. Sběrací akce přinášela stále potěšitelnější výsledky, což bylo hlavně výsledkem osobní agitace. A bude snad zajímati, uvedu-li, že to byli hlavně členové KČST a průmyslové podniky na Ostravsku, které zaujaly k stavbě velmi příznivé stanovisko a ji vydatně podpořily. Až na malé výjimky ztroskotala sběrací akce u peněžních podniků, úplně pak u měst a okresů.
V červenci 1933 byla vypsána stavba veřejnou soutěží. Již počátkem srpna prozkoumány nabídky a 16. srpna 1933 se usnáší předsednictvo župy, že stavba může býti zadána, avšak jen v tom rozsahu, pokud na to stačí prostředky. Dne 18. srpna 1933 zadána byla stavba elektr. vedení MSE a 24. srpna vlastní stavba chaty firmě V. Nekvasil. Tato rozhodnutí schválena s konečnou platností na schůzi župního výboru dne 3. září 1933 ve Štramberku.
Nyní se utvářela práce v komisi v horečném chvatu. Zadán ještě vodovod, vybudování hospodářské budovy a vše připravováno tak, aby se mohly na jaře 1934 rozvinouti stavební práce co nejrychleji a aby stavba chaty byla v létě dokončena. Vyskytla se ještě řada překážek, často i malicherných, které zdržely nepředvídaně postup prací.
Dne 16. září zúčastnila se deputace stav. komise schůze finanční a hospodářské komise a zastupitelstva KČST v Uh. Hradišti, na které byla stavba povolena, avšak souhlas byl vázán tvrdými podmínkami.
Vzpruhou v těchto těžkých dobách pro stavební komisi byla slavnost položení základního kamene chaty dne 1. října 1933, kdy tisíce účastníků projevily radost nad tímto činem.
Počátkem listopadu 1933 bylo dokončeno elektr. vedení a v témž roce již bylo užíváno elektr. proudu při drcení kamene. Zima ovšem práce na stavbě přerušila, ale pro stavební komisi znamenala prohloubení činnosti. Vypsán pronájem chaty, získáván stavební materiál, zpracovány detailní plány, zadáno dodání čerpadel, pokračováno ve sbírkách, projednávány půjčky, jejichž získání nebylo v této krajně nepříznivé době jednoduché.
Z jara 1934 bylo započato s největším úsilím se stavebními pracemi a v prvé řadě vybudován vodovod a čerpací stanice. Vodovod byl dodán do provozu již počátkem června a na staveništi se rozvinul čilý ruch. Komise musila ještě řešiti spoustu stavebních detailů, nejrůznějších zadávek, zejména ústřední topení, vodovodního vedení, elektrické instalace atd., pokračovala ve sbírkách, jednala s peněžními ústavy o půjčkách, s pivovary aj. Stavba pokračovala rychle a v září sjednána smlouva s nájemcem, objednáno zařízení chaty, rozhodnuto o vydání pamětního spisu Bezručových "Pozdravů s Lysé", uzavřena hypotekární zápůjčka po dlouhém jednání o získání vázaných vkladů, které složily dvě pojišťovny, podány žádosti o subvence aj.
Dne 21. listopadu 1934 se nastěhoval do chaty nájemce a komisi nastaly nejrůznější starosti se zařizováním, projednáváním a odstraňováním menších závad atd. Konečně dne 7. prosince byla chata při intimní oslavě na župní schůzi předána k užívání veřejnosti. Byla to jedna z příjemných chvil stavební komise...
Pak nastala etapa dokončení a likvidace celé stavby. Jednáno bylo zvláště důkladně o rozšíření chaty krytou verandou, noclehárnami a pomocnými místnostmi pod terasou. Konečně rozhodnuto, aby bylo vše přizpůsobeno možnému rozšíření chaty, avšak s ohledem na hospodářskou situaci zatím od něho upuštěno. Bylo ještě jiné práce dosti, stavební komise se však zhostila všech úkolů k největší spokojenosti a odpovědně. Na výroční župní schůzi dne 31. března 1935 předala pak vyúčtování, jež vzato s opravdovým díkem a radostí jednomyslně na vědomí, a komise pak likvidovala. Dalším projednáním nevyřízených věcí, jako úpravy terénu, doplnění zařízení apod., a správou chaty pověřena užší komise.
Tím jsem vyčerpal chronologicky postup a vývoj stavby.
Chata stojí, líbí se a kritizuje. Vyskytnou a najdou se jistě závady a je
správné, bude-li na ně upozorněno, aby mohly býti odstraněny.
"Vzhůru do Beskyd" stále platí
Zajímavá historie Bezručovy chaty

Petr Andrle
Fotogalerie








Historie turistických chat na Lysé hoře
XIII. stol. - Objevuje se název Lysé hory jako Lissa Huera
Do XVIII. stol. - Osídlování kraje, valašská a pasekářská kolonizace, vznik obcí na úpatí Staré Hamry, Malenovice, Krásná, Ostravice (katastry se stýkají na vrcholu Lysé hory)
1708 - Na vojenské mapě zachycena kaplička na vrcholu Lysé hory, posléze zbouraná
1715 - Konec slávy pána Lysé hory zbojníka Ondráše - zabit druhem Jurášem
1880 - Na vrcholu dřevěná lovecká bouda na paměť výstupu Albrechta Habsburského
Srpen 1880 - Zaznamenán výstup českých národovců z Frýdku (mj. J. E. Ježíšek). Na vrcholu Lysé hory využili boudu obhospodařovanou správcem!
Podzim 1891 - První výstup Vladimíra Vaška, alias Petra Bezruče na Lysou horu, za jeho pracovního pobytu na místecké poště (6 hodin z Místku)
4. 7. 1895 - Otevření chaty Beskidenvereinu na vrcholu s názvem Albrechtschutzhaus za účasti Fridricha Habsburského (=markýz Géro) s rodinou. Pro veřejnost: 21. 7. 1895
1901 - Posvěcení kříže na vrcholu Lysé hory, farářem J. Tagliaferrem z kostela na Borové
11. 10. 1908 - Otevření Ostravské chaty (Ostrauer hütte), rovněž Beskidenvereinem (ostravská sekce), na půli cesty z Ostravice na Lysou horu v místě nad Butořankou
28. 10. 1918 - Vznik Československé republiky.
Přejmenování Albrechtschutzhausu na Schlesischehaus - Slezský dům (majetek BV)
1926 - Odbor KČST Moravská Ostrava rozhodl o koupi pozemku na vrcholu Lysé hory.
1932 - Rozhodnutí o postavení chaty KČST, nikoliv odborem Moravská Ostrava, ale spojenými silami, KČST župou Podeskydskou
1.10. 1933 - Slavnostní položení základního kamene chaty KČST župy Pobeskydské na Lysé hoře (Zabudován do základů nové chaty)
1933 - Položení základního kamene poblíže Slezského domu (dodnes "Kameňák")
8. 8. 1934 - První zápis Petra Bezruče do pamětní knihy rozestavěné chaty KČST
8. 12. 1934 - Neveřejné otevření chaty KČST - župní schůze, zahájeno hospodaření na chatě
16. 6. 1935 - Slavnostní otevření chaty Podeskydské župy KČST na Lysé hoře pro veřejnost. Přítomen předseda KČST, poslanec dr. Juraj Slávik
Zaslány telegramy T. G. Masarykovi, ministerstvu obchodu a Petru Bezručovi
1939 - 1945 - Léta Protektorátu Čechy a Morava a 2. světové války. Oběti jsou připomenuty pamětními deskami na Lysé hoře a mohylou na blízké Ivančeně.
20. 10. 1946 - Odhalení pamětní desky před chatou KČST, obětem 2. svět. války z řad členů Pobeskydské župy KČST a pamětní desky ing. Robertu Srkalovi u cesty těsně pod vrcholem
3. 5. 1947 - Oficiální pojmenování chaty na Lysé hoře - Bezručova chata.
1949 - začátek majetkových změn všech chat - Sokolské družstvo Vzlet, Turista n. p., ROH Radiokomunikace, aj. - Restaurace a jídelny, Beskydské hotely a restaurace
1955 - Poslední výplaz Petra Bezruče v 88 letech (+1958) na Lysou horu (po 64 letech)
1959 - 1. ročník turistické akce Bezručův výplaz na Lysou horu
23. 11. 1968 - Vyhořela Ostravská chata na Butořance
Květen 1970 - počátek budování silnice z obce Krásná, osady Papežov na vrchol Lysé hory
28. 12. 1972 - Vyhořela chata Slezský dům (pův. Albrechtschutzhaus) na vrcholu Lysé hory
20. 8. 1976 - Zkolaudována budova - chata Horské služby na vrcholu
11. 3. 1978 - Vyhořela Bezručova chata (KČST) na Lysé hoře
1981 - Dokončení a zprovoznění vysílače radiokomunikací na vrcholu - dominanta kraje
Služby turistům jsou poskytovány nouzově v neshořelé hospodářské budově Bezručovy chaty (název Šantán, Klubovna) a v ubytovně pracovníků výstavby vysílače (název Bučina, Plesnivka, chata Lysá hora)
1989 - 90 a následně - získání pozemků a nemovitostí po původní Bezručově chatě obnoveným KČT oblast Beskydy, se záměrem obnovení chaty
1999, 2000 - Zpracování urbanistické studie vrcholu Lysé hory, kde je počítáno s obnovou pouze Bezručovy chaty KČT (později nerespektováno)
Září 2002 - Při znovuotevření obnovené Jiráskovy chaty na Dobrošově u Náchoda: Vyhlášení výstavby - obnovení Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře jako prioritní akce KČT v České republice, předsedou KČT ing. Janem Havelkou
2003 - Správa CHKO Beskydy nařizuje vypracovat Biologické hodnocení vlivu stavby na životní prostředí (rozsah 300 ha)
28. 10. 2004 - Slavnostní odhalení symbolického základního kamene Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře. (kámen s deskou vedle ochranné zdi). Přítomni: hejtman MS kraje E. Tošenovský, předseda KČT a EATK J. Havelka, senátoři, poslanci a další.
2005 - 2006 - Na nátlak hnutí o.p.s. Beskydčan, rozhodnutí zrušeno. Na vrcholu Lysé hory vyhlášena ptačí zóna a nařízeno vypracovat evropskou studii EIA, zátěže stavby pro životní prostředí. Znovu projektová dokumentace pro stavební povolení. 2008 - studie EIA schválena
14. 9. 2008 - 50. ročník turistické akce Bezručův výplaz na Lysou horu
2009 - Podána žádost o vyjímku na Ministerstvo životního prostředí. 2010, 72 podmínek.
2011 - Stavební úřad vydává stavební povolení na obnovu Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře.
Září 2011 - Začátek výstavby soukromé chaty (AK 1324) na místě původního Slezského domu, (likvidací "Chaty Lysá hora" = "Plesnivka")
Následně objekty pojmenovány po úspěších Emila Zátopka: Maratón, Desítka a Pětka.
Červen 2012 - Zahájení stavebních prací na výstavbě Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře
2012 - 2015 - Výstavba Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře (plný, správný název objektu)
5. 9. 2015 - Slavnostní otevření Bezručovy chaty KČT na Lysé hoře.
Nájemce: p. Ivo Bednář z Kopřivnice (bývalý nájemce zrušeného Šantánu)
18.10. 2016 - Definitivní kolaudace objektu (stav. úřad Frýdlant n. O.)
Zpracoval: Mgr. Jan Sládek, Sekce historie KČT, obl. Moravskoslezská